Depresja jest stanem długotrwałego pogorszenia nastroju (zaburzenie afektywne), który wiąże się obniżeniem poziomu energii i aktywności osoby nią dotkniętą. Konsekwencją jest brak zainteresowania otaczającym światem, rezygnacja z dotychczasowego życia i unikanie kontaktu z innymi ludźmi.

Jakie mogą być powody depresji?

Istnieje szereg potencjalnych przyczyn, które mogą prowadzić do depresji. Bardzo często występują w tym samym czasie trudno jest stwierdzić, co jest przyczyną bezpośrednią przyczyną, a co skutkiem stanu depresji. Można powiedzieć, że przyczyny często w depresji współistnieją razem. Z punktu widzenia mechanizmów powstawania można je podzielić na genetyczne i środowiskowe. Do genetycznych możemy zaliczyć zaburzenia neuronalne, hormonalne czy odpornościowe. Do środowiskowych sposób odżywiania, niedobór lub nadmiar mikroelementów (np. witamin czy minerałów), stres a także historie rodzinne.

Czy depresję można wyleczyć?

Tak. Depresję można wyleczyć. Każdorazowo jednak jest to zależne od indywidualnych predyspozycji, historii rodzinnej czy wieku pacjenta. Nie można również wykluczyć, że wyleczenie może być bardzo trudne lub depresje może stać się chorobą przewlekłą ze względu na nałożenie się wielu niekorzystnych czynników. Depresja może mieć charakter przewlekły, sezonowy czy nawracający.

Jak długo trwa leczenie depresji?

Leczenie depresji, podobnie jak jej przebieg jest kwestią indywidualną. Najczęściej leczenie pierwszego epizodu depresji trwa 6 miesięcy, następne 2 lata lub więcej.

Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog. Kto może mi pomóc, gdzie szukać pomocy w przypadku depresji?

Wszyscy wyżej wymienieni specjaliści mogą pomóc zarówno w diagnozie jak i leczeniu depresji. Psycholog zajmuje się psychodiagnostyką i jest pierwszym specjalistą, który jest w stanie zdiagnozować i pomóc lub pokierować pacjenta do psychiatry w przypadku objawów depresji zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta. Po leczeniu farmakologicznym, jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent kierowany jest na psychoterapię, która może przybrać różne formy i być prowadzona w różnych nurtach.

Jak zdiagnozować depresję?

Objawy, które są najczęściej spotykane w przypadku depresji to przewlekle obniżony nastrój, zmęczenie, utrata chęci do życia i brak odczuwania przyjemności. Tym uczuciom bardzo często towarzyszy przygnębienie, odczuwanie braku sensu życia i wewnętrznej pustki. W przypadku depresji o mocnym nasileniu mogą pojawić się myśli samobójcze, a nawet próby. Depresji może towarzyszyć brak motywacji do działania, niska samoocena jak również problemy z uwagą czy pamięcią.

Czy można samemu wyleczyć depresję?

Choć zdarzają się sytuacje, w których objawy depresji mogą samoistnie ustąpić, to zdecydowanie bezpieczniejszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, gdyż zagrożenia w przypadku nieleczonej depresji mogą prowadzić nawet do pogorszenia stanu zdorowia i chorób somatycznych. .

Autor artykułu: psycholog mgr Jarosław Oździński. Wizyty Koło, Konin, Kłodawa, Turek.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub konsultacji – Zadzwoń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *