WSPARCIE DLA ZWIĄZKÓW

Zapoznaj się z naszymi propozycjami dla związkówków

Dowiedz się w jaki sposób możemy pomóc parom i związkom w poprawie funkcjonowania i podniesieniu komfortu życia.

Możesz się ze mną skontaktować jeśli masz jakiekolwiek pytania lub jeśli obserwujesz w swoim związku:

  • Trudne relacje w związku,
  • Zagrożenie rozpadem związku, rozwodem,
  • Silne emocje towarzyszące relacji.

Terapia par – wskazania do podjęcia pracy z psychologiem

W ostatnich latach zauważamy coraz większe zainteresowanie społeczne terapią psychologiczną i psychoterapią. Psycholog przestał się kojarzyć ze słabością i nieumiejętnością poradzenia sobie, czy wzięcia się w garść. Wzrastające zainteresowanie profesjonalną pomocą psychologiczną zapewne wiąże się także z pozytywnymi doświadczeniami pacjentów i klientów. Korzystanie z terapii przestało być tematem tabu i bywa kojarzone z aktem troski o własne zdrowie psychiczne i chęcią zmiany w celu osiągnięcia lepszej jakości życia. Podobnie zmienia się postrzeganie społeczne terapii małżeńskiej, czy ogólniej terapii par. Ten rodzaj terapii bywa także określany jako psychoterapia małżeńska, psychoterapia par, czy terapia związku. Bez względu na nazwę, w skrócie chodzi o pracę dwojga osób pozostających ze sobą w bliskiej relacji z psychologiem, psychoterapeutą, którego zadaniem jest pomóc parze w rozwiązaniu kryzysu i/lub w zwiększenie satysfakcji pary z relacji.

Podstawową wskazówką, która pozwoli nam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto rozważyć profesjonalne wsparcie w pracy nad naszą relacją jest to, jak oceniamy nasze dotychczasowe próby rozwiązania problemów w parze. Jeżeli pomimo motywacji do zmiany i starań, nie potrafimy znaleźć samodzielnie wyjścia z sytuacji, czujemy się bezsilni lub konsekwentnie nasze próby przekładają się na pogorszenie jakości relacji, powinniśmy rozważyć konsultację z psychologiem lub psychoterapeutą. Jako osoba niezależna oraz fachowo przygotowana do pracy pomocowej, psycholog lub psychoterapeuta, konsultując parę, będzie mógł ocenić zasadność terapii i pomóc nam w podjęciu decyzji. Ważne, by zdawać sobie sprawę, że umawiając się na pierwszą konsultację nie musimy być jeszcze przekonani całkowicie o zasadności terapii. Ostateczna decyzja będzie zawsze zależała do pary, jednak psycholog lub psychoterapeuta może bardzo pomóc w procesie podejmowania decyzji, m.in. badając doświadczane przez parę trudności, rozważyć motywację pary do zmiany i omawiając potrzeby pod kątem terapii indywidualnej.

Podstawowym zadaniem, czy też celem terapii pary jest odzyskanie przez parę możliwości realizowania swoich potrzeb względem partnera lub partnerki w sposób satysfakcjonujący dla obojga partnerów i przywrócenie relacji zdolności do samodzielnego jej rozwijania w sposób korzystny dla obojga partnerów. Dotyczy to zarówno kontaktu emocjonalnego, jak i fizycznego, od sposobu okazywania sobie czułości poprzez dotyk po możliwość realizowania swoich potrzeb seksualnych z poszanowaniem potrzeb partnera.

 

Z punktu widzenia zadań terapeuty, psychoterapia pary ma na celu przede wszystkim:

 

* Pomoc parze w rozpoznaniu źródeł konfliktu;

* Pomoc w konstruktywnym rozwiązaniu konfliktu;

* Poprawę wzajemnej komunikacji werbalnej (aby zapobiec dalszym nieporozumieniom) oraz niewerbalnej (aby łatwiej i bardziej jednoznacznie wyrażać uczucia);
* Pomoc partnerom w uświadomieniu sobie wzajemnych oczekiwań;
* Pomoc w podjęciu decyzji o kontynuowaniu związku lub rozstaniu się (uwaga: odpowiedzialność za tę decyzję leży wyłącznie po stronie małżonków/partnerów);
* Pomoc w określeniu zasad funkcjonowania związku, pełnienia ról.

 

Wskazania do terapii par przytacza następujące sytuacje:

 

* Kiedy oboje partnerzy dążą do poprawy relacji między sobą, lepszego porozumiewania się i skuteczniejszego rozwiązywania problemów;
* Kiedy partnerzy mający negatywne doświadczenia nieudanych związków swoich rodziców lub własnych poprzednich związków chcą zapobiec problemom lub rozwiązać te, które już istnieją;
* Kiedy partnerzy, obawiając się rozpadu związku, chcą zapobiec narastaniu trudności i zależy im na odbudowie związku;
* Kiedy partnerzy chcą jeszcze podjąć próbę porozumienia się, zanim podejmą ostateczną decyzję o rozwodzie lub separacji;
* Kiedy partnerzy już zdecydowani na rozstanie chcą zapobiec napięciom lub znaleźć rozwiązanie dla problemów już istniejących w ich relacji.
Na koniec warto zaznaczyć, że bez względu, czy ostatecznie para podejmie terapię, czy też nie, rozważenie takiej ewentualności i udanie się na konsultację do specjalisty jest niewątpliwie sygnałem dla partnera lub partnerki, że relacja ta jest ważna i zależy nam na niej. Terapeuta nigdy za partnerów nie rozwiąże problemów, które pojawiają się między nimi, ale pomoże wybrać jedną z korzystniejszych dróg i może towarzyszyć parze jako swoisty przewodnik w drodze do celu, który para obierze. Ważne, by pamiętać, że rolą terapeuty nie jest wskazać, jak para ma funkcjonować – wg jakich zasad, do czego ma dążyć, co ma być dla niej ważne itp. Terapeuta nie jest sędzią, ani ekspertem, który dzieli się własnym doświadczeniem, pouczając parę o tym, co jest właściwe, a co nie. Zadaniem terapeuty jest pomóc parze ustalić, co jest dla partnerów ważne i wesprzeć ją w świadomym rozeznaniu, jakie są konsekwencje ich zachowania dla nich samych oraz dla relacji. Choć terapeuta posiada teoretyczną wiedzę na temat funkcjonowania człowieka, korzystnych sposobów rozwiązywania konfliktów, czy dysponuje wiedzą na temat zdrowia i zaburzeń psychicznych, dzieli się nią zawsze w interesie partnerów i związku, uwzględniając indywidualne potrzeby partnerów i pary jako całości. Warto także, by para, rozpoczynając współpracę z terapeutą, podjęła z nim temat swoich oczekiwań w zakresie tego, w jakim sposób będzie wyglądała terapia.

Problemy w związku. Jak odbudować relacje?

Problemy w związku są codziennością niejednej pary. Nawet najsilniejsze relacje poddawane są próbie czasu. Spójrzmy prawdzie w oczy – idealne związki istnieją jedynie na okładkach kolorowych magazynów. W rzeczywistości każda para mierzy się z różnego rodzaju problemami. Najważniejsze, żeby w porę zauważyć niepokojące sygnały i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Mamy dla was kilka sprawdzonych porad, by poradzić sobie z problemami w związkach.

Czas często powoduje, że zaczynamy się ze sobą mijać, a jak wiemy długotrwały i stabilny związek to ciężka praca, w którą każdy z nas powinien włożyć dużo pracy i wysiłku. Nie łatwo jest utrzymać zdrową i pełną miłości relacje, która będzie miała solidne postawy. Jak stworzyć szczęśliwy związek? Na to pytanie przygotowałyśmy dla was aż 10 niezawodnych porad, które bez wątpienia dadzą wam do myślenia.

Problemy w związku – jak je rozwiązać?

Problemy w związku spędzają sen z powiek wielu parom. Krucha relacja, w której z dnia na dzień narastają nieporozumienia, jest bardziej podatna na rozpad. Brak zaufania, zazdrość i nieumiejętność mówienia o swoich emocjach mogą doprowadzić nawet najsilniejsze uczucie do wypalenia. Co zrobić, by nie dopuścić do rozstania? Spójrzmy prawdzie w oczy: coraz więcej związków jest narażonych na kryzys. I choć problemy mogą wzmocnić związek, działając na niego oczyszczająco, warto wiedzieć, jak skutecznie sobie z nimi radzić. Przyczyn nieporozumień w związku jest wiele, jednak najważniejsze, by znaleźć ich źródło i skutecznie im przeciwdziałać. Problemy w związku najlepiej rozwiązywać szczerze rozmawiając. Nie warto poddawać się negatywnym emocjom – umiejętność opanowania i zachowanie spokoju stanowią niezwykle ważne elementy każdej relacji. Każdy kryzys można pokonać. Najważniejsze jest rozpoznanie problemu, umiejętne nazwanie go i wspólna decyzja, jak mu zaradzić.

1. Naucz się słuchać swojego partnera

Traktuj swojego partnera z szacunkiem. Pamiętaj, że jego emocje są równie ważne, jak twoje. Pozwól mu opowiedzieć o swoich uczuciach, wykaż się zrozumieniem i empatią. W przeciwnym razie twój partner będzie czuł się urażony i uzna, że nie szanujesz jego uczuć. Jeśli masz odmienne zdanie na jakiś temat, nie wyrażaj go w ekspresyjny sposób. Kłótnia we włoskim stylu, rzucanie talerzami, krzyki i wyzwiska na pewno nie przyczynią się do polepszenia waszej relacji. Pamiętaj, że rozwaga i opanowanie emocji stanowią podstawę w budowaniu zdrowej, partnerskiej relacji. Dzięki temu twój partner zrozumie, że to, co ma ci do przekazania, jest dla ciebie istotne.

Konfliktowe sytuacje najlepiej rozwiązywać spokojną rozmową. Jeśli czujesz, że nerwy biorą u ciebie górę, weź trzy głębokie oddechy i spróbuj zbudować swoją wypowiedź w spokojny, wyważony sposób. Pozwól w równym stopniu wyrażać opinie partnerowi. Każdy z was powinien mieć równe szanse, by wypowiedzieć własne zdanie. Naucz się wyciągać wnioski z komunikatów formułowanych przez partnera. Nie stwarzaj własnych interpretacji, spróbuj skupić się na sednie problemu i znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie dla obu stron. Psychologowie twierdzą, że przyczyną konfliktów w większościach relacji jest zaburzona komunikacja. Jeśli jeszcze nie opanowaliście w waszym związku sztuki dialogu do perfekcji, może najwyższy czas zacząć rozważać korzyści płynące z rozmowy, która może mieć terapeutyczne właściwości.

2. Wspólne pasje scalają związek

Zastanawiałaś się, jak sprawić, żebyście spędzali razem więcej czasu? Wystarczy, że znajdziecie coś, co wam obojgu sprawia przyjemność. Może gra w tenisa albo wieczór w klubokawiarni z planszówkami? Jeśli oboje lubicie tańczyć, przejrzyjcie szkoły tańca dostępne w waszej okolicy i wybierzcie taką, która odpowiada wam najbardziej. Nic tak nie rozgrzeje waszych emocji, jak ogniste tango! Jeśli oboje jesteście pasjonatami kina, zorganizujcie tematyczne wieczory filmowe. Sami możecie zdecydować, czy dziś wieczorem wolicie obejrzeć kino noir, czy może film akcji. Zróbcie listę rzeczy, które oboje lubicie i wybierzcie kilka z nich. Wykażcie się kreatywnością, a wasz związek na nowo rozkwitnie.

3. Nie unikaj partnera

Wychodzisz z domu, zanim on wróci z pracy? Wolisz nocować u koleżanki, żeby uniknąć niezręcznej sytuacji w sypialni? Wracasz późno w nocy, gdy on już śpi, żeby uniknąć interakcji? Takie zachowanie nie pomoże twojemu związkowi. Wręcz przeciwnie, przysporzy kolejnych kłopotów. Unikanie kontaktu jedynie powiększy problemy w waszym związku. Ciche dni zdarzają się każdemu, jednak nie powinnaś dopuścić do tego, by trwały one w nieskończoność. Odrzuć na bok dumę i wyciągnij rękę pierwsza. Takie zachowanie będzie świadczyło o twojej dojrzałości i odpowiedzialności. Pokażesz partnerowi, że zależy ci na waszym porozumieniu.

4. Mów szczerze o emocjach

Nie ukrywaj tego, co czujesz. Szczerość jest fundamentem budującym dojrzały związek. Naucz się mówić otwarcie o swoich wątpliwościach i problemach. Staraj się nie trzymać negatywnych emocji w sobie zbyt długo, bo później eksplodują ze zdwojoną siłą. Jeśli nie powiesz, jakie jest źródło twojego problemu, są niewielkie szanse, że twój partner je odkryje. Milczenie jest złotem, jednak nie w sytuacji, w której próbujesz uratować swój związek. Wysyłaj jasne komunikaty. Nie licz na to, że twój partner się domyśli. Zaufaj nam, umiejętność czytania w myślach to wymysł. Jasno komunikuj swoje oczekiwania. Problem z wyrażaniem uczuć dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i świadczy o niedojrzałości emocjonalnej. Zarówno ty, jak i twój partner powinniście pracować nad emocjami. Jeśli tworzycie dojrzały związek, mówienie o uczuciach nie powinno stanowić dla was problemu.

5. Zaskakujcie się nawzajem

Każdy z nas lubi być zaskakiwany. Zerwij z rutyną w twoim związku, czas na spontaniczność i szaleństwo! Sprawiajcie sobie nawzajem prezenty niespodzianki. Nawet drobiazgi potrafią sprawić, że twój partner poczuje, że jest dla ciebie wyjątkowy. Zorganizowanie spontanicznego wyjazdu nad jezioro jest świetnym pomysłem! Najważniejsze, żebyście wykazywali się kreatywnością i potrafili się wzajemnie zaskakiwać. Organizacja imprezy niespodzianki nie powinna nastręczyć ci wielu trudności, a radość partnera będzie najlepszą nagrodą za poświęcony trud i zaangażowanie. Spontaniczność zawsze jest w cenie, a odrobina kreatywności sprawi, że twój partner poczuje, że jest dla ciebie najważniejszy.

6. Zaangażowanie na podobnym poziomie

Problemy w związku zwykle narastają stopniowo. Zaczyna się od małych nieporozumień, które narastają z dnia na dzień, zatruwając wasz związek. Pamiętaj, że oboje powinniście dawać z siebie 100%. Nie może ci bardziej zależeć niż jemu. Tylko równomierne rozłożenie akcentów w związku sprawi, że będziecie równorzędnymi partnerami. Jeśli ułatwi ci to zadanie, wypisz na kartce sprawy, za które odpowiadasz w waszej relacji. Mogą to być nawet błahe kwestie, jak wynoszenie śmieci, jednak stabilność i wzajemne zrozumienie w związku buduje się z małych cegiełek. Jeśli czujesz się niedowartościowana, powinnaś o tym powiedzieć partnerowi. Poruszcie kwestie, które was różnią i spróbujcie dojść do konsensusu. Jeśli mieszkacie razem, postarajcie się rozłożyć obowiązki po równo.

Obszary pracy ze związkami

Poznaj obszary, które wspieramy aby pary i związki mogły odbudować dobre relacje. 

Pozostańmy w kontakcie

Psycholog Jarosław Oździński

  • Konin, ul. Powstańców Styczniowych 2/98
  • Koło, ul. Kolejowa 58
  • jaroslaw.ozdzinski@gmail.com
  • (+48) 601-86-11-21